VESELO U OŠ PEĆINE: Klaunovi doktori edukativnom predstavom djecu učili prihvaćanju različitosti
Autor: Maja Vižentin, 3. 5. 2017.

By Rijecan.In

28. Travnja 2017.

Interaktivnu predstavu „Kad se nosovi i ruke spoje“ za 80 djece u OŠ Pećine izveli su Crveni nosovi i Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir i CRVENI NOSOVI klaunovi doktori u sklopu Inine kuće udruga „Spajalica“, u kojoj obje djeluju, udružili su snage i izveli interaktivnu predstavu „Kad se nosovi i ruke spoje“ za 80 djece u Osnovnoj školi Pećine u Rijeci.
Cilj predstave jest educirati djecu o prihvaćanju različitosti i međusobnog uvažavanja, poticanja i stvaranja kulture uključivosti u društvo. „Kad se nosovi i ruke spoje“ dokazuje da se dva svijeta različitosti mogu spojiti i usmjeriti na uključivanje osoba s invaliditetom u svakodnevnu društvenu stvarnost.
U predstavi su sudjelovali klaunesa CRVENIH NOSOVA, gluhoslijepa osoba – korisnik Saveza Dodir i njegova prevoditeljica. Djeca su se aktivno uključila u predstavu i učila dvoručnu abecedu.

Isključenost se može prevladati
Sanja Tarczay, predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir izjavila je: „Predstava koja spaja klauna i gluhoslijepu osobu – znakovni jezik i govor – na djeci vrlo razumljiv i pristupačan način pokazuje specifičnosti skupine osoba s invaliditetom s dvostrukim oštećenjima, i vida i sluha, koje su često posve isključene. Ako naučimo međusobno komunicirati, ako prihvatimo različitosti i uvažavamo ih, isključenost se može prevladati. Raduje nas način na koji su djeca doživjela ovu predstavu.“
Petra Bokić, klaunesa CRVENIH NOSOVA koja je izvodila predstavu naglasila je: „Svijet gluhoslijepih osoba do nedavno mi je bio nepoznanica. Kroz proces stvaranja predstave „Kad se nosovi i ruke spoje“ shvatila sam da svijet tišine gluhoslijepih osoba u stvarnosti pršti snagom i životnom radošću. Ovim umjetničkim radom obogatila sam i svoj privatni život spoznajom novoga načina komunikacije koji je lišen viška i nepotrebnog uljepšavanja. Osjetila sam njihov mir kojem sam se propustila i to je zaista lijep osjećaj. Zahvalna sam na tom iskustvu i na novim ljudima u svom životu.“

Klaunovi doktori ruše predrasude
Mladenka Majerić, izvršna direktorica CRVENIH NOSOVA nadovezala se: „Sretni smo što suradnjom sa Savezom Dodir i ovom predstavom imamo priliku doprinijeti razvoju društva i ukazivati na važnost uključivanja gluhoslijepih osoba u društvo. U redovitim posjetama bolnicama i domovima mijenjamo tugu u radost, a ovom predstavom klaunovi doktori ruše predrasude i ukazuju na važnost uključivanje gluhoslijepih osoba u društvenu svakodnevicu. Zahvalni smo društveno odgovornoj inicijativi Ine koja nas je spojila u kući udruga Spajalica i stvorila preduvjet za zajedničko djelovanje CRVENIH NOSOVA i Saveza Dodir.“
Senad Bešić, glavni stručnjak za tehnologiju u Rafineriji nafte Rijeka obratio se okupljenima ispred Ine – Industrije nafte te je istaknuo: „Prije dvije godine u Ini odlučili smo prazne prostore kompanije dati na korištenje zajednici te su 2015. godine u našu zgradu u Medulićevoj u Zagrebu i u prostor u Sesvetama uselili stanari – udruge koje su postale dobri susjedi u sklopu projekta, koji smo zbog njegove posebne uloge, nazvali spajalica. Danas smo svjedočili inspirativnoj predstavi koja je nastala kao rezultat kvalitetnih dobrosusjedskih odnosa i zajedničkog rada stanara Inine kuće udruga. Različitosti su naše bogatstvo, a kad ih naučimo prihvaćati i cijeniti od malih nogu onda kroz život koračamo sretniji. Stoga i ovaj vid društvene odgovornosti u Ini s ponosom potičemo i podržavamo te ćemo to nastaviti i u budućnosti.“

Inicijativa „Prostor za vaše ideje“
Projekt Spajalica dio je šire inicijative „Prostor za vaše ideje“ pokrenute u rujnu 2014. godine. U sklopu Inina društveno odgovornog rada, INA je odabrane nekretnine koje su u vlasništvu kompanije ustupila na korištenje udrugama koje su svojim radom nastavile pridonositi kvaliteti života lokalne zajednice.
Udruga CRVENI NOSOVI klaunovi doktori, udruga za podršku ljudima koji su bolesni i pate, pomoću humora i životne radosti i Hrvatski savez gluhoslijepih osoba „Dodir“, u sklopu projekta spajaLICA dobili su na korištenje prostor u Medulićevoj ulici u centru Zagreba. Na istoj adresi Inine prostore od listopada 2015. koriste i: Udruga za darovitost DAR, Udruga za promicanje kulture i umjetnosti Ja BiH i Ljubav na djelu – Udruga roditelja djece oboljele od malignih bolesti, dok Udruga Krila-terapijsko jahanje, udruga osoba s cerebralnom i dječjom paralizom koristi Inin prostor u Sesvetama.