« Lipanj 2017 »

Posjet zvončara našoj školi
Autor: Maja Vižentin, 22. 2. 2017.

Zvončari - nezaobilazni u mesopusno vrijeme

Grobnički dondolaši

Članovi obitelji našega učenika čuvari su te tradicije i baštine - tata i tri sina: Bartol, Šimun i Toma Reljac. Ponosni smo što je Bartol naš učenik, a na jesen mu se pridružuje i drugi dondolaš Šimun.

Grobnički dondolaši imaju veliku tradiciju, prepoznatljivi su po svojoj nošnji i opremi (maske životinjskoga podrijetla, zvona) te kretnjama. Nekada su branili selo od divljih zvijeri ili neprijatelja, stvarajući buku kojom su ih tjerali. Legenda kaže da su u 13. stoljeću uspjeli prestrašiti i Tatare koji su prodrli sve do Grobničkoga polja. Dondolaši imaju posebnu formaciju na čijem je čelu meštar.

Grobničkih dondolaša ima više od stotinu, a ono što nas ponajviše veseli jest činjenica da je puno mladih koji će tu tradiciju prenijeti dalje.

Škoromati iz Podgrada

Našu su školu posjetili i zvončari iz Slovenije – škoromati. Škoromati su kulturno-pusni običaj iz okolice Ilirske Bistrice, a nas su posjetili škoromati iz Podgrada. Gospodin Mitja i Valter predstavili su nam dva od ukupno osamnaest likova koje imaju u svojoj grupi. Nama najzanimljiviji bio je lik „zgončara“ koji sa svojim imenom, kapom i drugim dijelovima opreme podsjeća na naše zvončare. Divili smo se njegovoj kapi dugoj 70 cm, a na kraju smo se i slikali s njima.