NATJEČAJI
« Srpanj 2018 »

Katalog knjižnice

Školska knjižnica s čitaonicom smještena je na prvom katu škole.

Knjižnica sadrži oko 8000  knjiga, a fond je podijeljen na lektirne naslove i beletristiku za djecu, stručnu literaturu za učenike i učitelje te referentnu zbirku. Razvijanje čitateljskih navika u školskoj knjižnici potiče se i redovnim nabavljanjem primjerene periodike .

Neki od časopisa koje knjižnica prima su Modra lasta, Radost, Meridijani, Jezik, Zrno, Olimp, Zeleno i plavo i dr. Neknjižnu građu čine VHS kazete, DVD-i, CD-i  i ostala elektronička građa, a sadržajno pokriva stručne teme iz pojedinih predmeta te edukativne sadržaje primjerene učenicima.
Pristup građi je slobodan, a korisnici su svi učenici i djelatnici škole.

U školskoj knjižnici provode se odgojno-obrazovne aktivnosti  i projekti, organiziraju se susreti s književnicima, a održavaju se i izvannastavne aktivnosti: Mladi knjižničari i Debatni klub.

Odgojno-obrazovni rad s učenicima u školskoj knjižnici:

• učenike se upućuje na knjige kao stalni izvor raznovrsnih znanja (informativnih, umjetničkih, tehničkih,zabavnih)
  • učenici upoznaju sve izvore informacija te uče koristiti usluge školske i drugih knjižnica
  • učenici upoznaju primarne i sekundarne izvore informacija za potrebe cjeloživotnog učenja
  • zauzimaju pozitivan stav prema knjizi, knjižnici i njezinoj sveukupnoj građi
  • razvijaju različite sposobnosti (komunikacijske, informacijske, istraživačke...)

Nastavne aktivnosti koje se provode u školskoj knjižnici:

Pričam ti priču

Slikopriča

Čitanje poezije u školskoj knjižnici

Lektirna radionica

Čitajmo s užitkom

Kviz: lektira na dlanu

Čitamo enciklopedije

Klub čitatelja

Božićna priča

Mjesec hrvatske knjige

Nastava u knjižnici

Maškarane karaoke u knjižnici

Obilježavanje važnih datuma i obljetnica

Školska knjižničarka: Ksenija Sobotinčić Štropin, prof. i mag.bibl.

Događanja u školskoj knjižnici
LEKTIRNA RADIONICA – PRVI RAZRED
Autor: Maja Vižentin, 6. 3. 2015.

Učenici prvoga razreda, sa svojom učiteljicom Divnom Bjelanović, posjetili su školsku knjižnicu kako bi nakon pročitane lektire iznijeli svoja razmišljanja o djelima te razgovarali o njima bitnim događajima i likovima iz djela.

Djela „Mrav dobra srca“, autora Brane Crnčevića i „Dječak i lopta“,  autora Borisa Kolara učenici su poslušali u interpretaciji školske knjižničarke te su nakon čitanja usporedili ta dva književna djela i samostalno, vođeni usmjerenim pitanjima, donijeli zaključke o vrsti književnoga djela. Primijetili su kako je djelo „Mrav dobra srca“ pisano u stihovima te sadrži rimu, dok je djelo „Dječak i lopta“  tekst  pisan u prozi.  Nakon uvoda u obradu djela učenici su odgovarali na interpretativna pitanja vezana za fabulu priče i likove u priči te su pokazali zavidno poznavanje književnih pojmova kao što su bajka, rima, nestvarni i stvarni elementi u priči ili pjesmi.

Prvašići su tijekom obrade književnih djela primjećivali poveznice događaja i likova u djelima sa stvarnim životom i tako spontano iznosili svoja razmišljanja o životu, razgovarajući o  obitelji, prijateljima i školi. Ugodno druženje uz interpretaciju književnih djela nastavili smo likovnim izražavanjem na temu književnih djela, učenici su odabrali ilustraciju iz slikovnice koju su kreativno, stvaralački prikazali crtežom.

Školska knjižničarka: Ksenija Sobotinčić Štropin