NATJEČAJI
« Listopad 2018 »

Katalog knjižnice

Školska knjižnica s čitaonicom smještena je na prvom katu škole.

Knjižnica sadrži oko 8000  knjiga, a fond je podijeljen na lektirne naslove i beletristiku za djecu, stručnu literaturu za učenike i učitelje te referentnu zbirku. Razvijanje čitateljskih navika u školskoj knjižnici potiče se i redovnim nabavljanjem primjerene periodike .

Neki od časopisa koje knjižnica prima su Modra lasta, Radost, Meridijani, Jezik, Zrno, Olimp, Zeleno i plavo i dr. Neknjižnu građu čine VHS kazete, DVD-i, CD-i  i ostala elektronička građa, a sadržajno pokriva stručne teme iz pojedinih predmeta te edukativne sadržaje primjerene učenicima.
Pristup građi je slobodan, a korisnici su svi učenici i djelatnici škole.

U školskoj knjižnici provode se odgojno-obrazovne aktivnosti  i projekti, organiziraju se susreti s književnicima, a održavaju se i izvannastavne aktivnosti: Mladi knjižničari i Debatni klub.

Odgojno-obrazovni rad s učenicima u školskoj knjižnici:

• učenike se upućuje na knjige kao stalni izvor raznovrsnih znanja (informativnih, umjetničkih, tehničkih,zabavnih)
  • učenici upoznaju sve izvore informacija te uče koristiti usluge školske i drugih knjižnica
  • učenici upoznaju primarne i sekundarne izvore informacija za potrebe cjeloživotnog učenja
  • zauzimaju pozitivan stav prema knjizi, knjižnici i njezinoj sveukupnoj građi
  • razvijaju različite sposobnosti (komunikacijske, informacijske, istraživačke...)

Nastavne aktivnosti koje se provode u školskoj knjižnici:

Pričam ti priču

Slikopriča

Čitanje poezije u školskoj knjižnici

Lektirna radionica

Čitajmo s užitkom

Kviz: lektira na dlanu

Čitamo enciklopedije

Klub čitatelja

Božićna priča

Mjesec hrvatske knjige

Nastava u knjižnici

Maškarane karaoke u knjižnici

Obilježavanje važnih datuma i obljetnica

Školska knjižničarka: Ksenija Sobotinčić Štropin, prof. i mag.bibl.

Događanja u školskoj knjižnici
Dani hrvatskoga jezika u školskoj knjižnici
Autor: Maja Vižentin, 23. 3. 2015.

U četvrtak, 12. ožujka 2015. učenici 4. COOR-a posjetili su školsku knjižnicu povodom obilježavanja Dana hrvatskoga jezika. U uvodnom dijelu sata školska je knjižničarka s učenicima razgovarala o hrvatskim književnicima. Učenici su se s lakoćom dosjetili mnogih pisaca i pjesnika čija su djela interpretirali na nastavnom satu hrvatskoga jezika, ali i povijesnih osoba koje su doprinijele očuvanju i razvoju hrvatskoga jezika o kojima su istraživali na nastavnom satu prirode i društva.

U glavnom dijelu sata su iz zbirke Mladena Kopjara "Čokoladne godine" poslušali pripovijetku "Smiješni hrčak" u interpretaciji školske knjižničarke, a zatim aktivno odgovarali na interpretativna pitanja o književnom djelu. S obzirom da je  sadržaj pripovijetke tematski usko povezan sa stvarnim životom učenika i obiluje posuđenicama računalnih pojmova, učenici su pokazali zavidno poznavanje i razumijevanje istih na materinskom, hrvatskom jeziku ( e-mail = elektronička pošta, kompjuter = računalo, printer = pisač, play station = igraća konzola...). U završnom dijelu sata prisjetili su se dobrobiti primjene računala u svakodnevnom životu kao i dobrobiti omiljenih aktivnosti kojima se bave u prirodi, na svježem zraku te ilustrirali iste u svojim bilježnicama.

Tea Jurčić, dipl. uč.