Informatika u razrednoj nastavi

E-svijet 1

Krizni tim za psihološku pomoć i savjeti stručnjaka Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu mogu se dobiti putem e-maila kurikulum@mzo.hr i na telefon Nada Kegalj (098/594 721 i 091/755 0879 za Primorsko-goransku i Ličko-senjsku - Primorje).

« Listopad 2021 »

Rezultati natecanja Dabar
Autor: Maja Vrancich, 29. 11. 2020.

Međunarodno natjecanje Dabar se provodilo u tjednu od 9.11. do 13.11.2020. god. Ove je godine u OŠ Pećine na natjecanju sudjelovalo čak 54 učenika, u tri kategorije: MiliDabar, KiloDabar i MegaDabar.

Hvala svim učenicima na sudjelovanju i čestitamo i na odličnim rezultatima!

Učenici OŠ Pećine su se natjecali u tri kategorije: MiliDabar, KiloDabar i MegaDabar.

Kategorija MiliDabar je namijenjena učenicima trećeg i četvrtog razreda te se u toj kategoriji natjecalo 19 učenika naše Škole (7235 učenika u HR, i ostvarili su rang od 1 do 56). Najbolji rezultat u toj kategoriji su ostvarili: Ian Tolja (6 bodova), Otto Arnold (5,4 boda) i Luka Brdar (4,4 boda).

Kategorija KiloDabar je namijenjena učenicima petog i šestog razreda te se u toj kategoriji natjecalo 24 učenika naše Škole (12590 učenika u HR, i ostvarili su rang od 1 do 798).  Najbolji rezultat u kategoriji su ostvarili: Jakov Kraljić (8,22 boda), Evan Polić Makek (5,78) i Mia Iljadica (4,47).

Kategorija MegaDabar je namijenjena učenicima sedmog i osmog razreda te se u toj kategoriji najecalo 11 učenika naše Škole (8285 učenika u HR, i ostvarili su rang od 1 do 295). Najbolji rezultat u kategoriji su ostvarili: Roko Begonja i Luka Kuljanić (sa ostvarenih 5 bodova) te Toni Cecić Karuzić, Vito Halilović i Lucijan Komljenović (sa ostvarena 4 boda).

U priloženom dokumentu možete pročitati rezultate svih učenika naše Škole koji su sudjelovali na natjecanju. Svoje diplome možete pronaći na web platformi putem koje se i provodilo natjecanje, mooc.carnet.hr

Što je Dabar?

Republika Hrvatska je od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Više o samom natjecanju možete pronaći na https://ucitelji.hr/dabar/

Priloženi dokumenti:
Dabar_OS_Pecine_2020_-_izvjestaj.pdf (506.61 KB)
Zahvalnica-Dabar2020-OS_Pecine.pdf (343.17 KB)

Obavijest o izdavanju potvrda učenicima

Poštovani učenici i roditelji,

na poveznici https://potvrde.skole.hr/login možete preuzeti i ispisati elektronički zapis/potvrdu o statusu redovitog učenika. U padajućem izborniku moguće je izabrati svrhu potvrde.  Prijava za sve učenike je putem AAI@EduHr elektroničkog identiteta.

Sustav za izdavanje e-potvrda o statusu školovanja redovitog učenika omogućava izdavanje potvrde u različite svrhe, a podatci o učenicima preuzimaju se iz baze podataka e-Matica u koju su upisani svi učenici škole.