Informatika

Na nastavi Informatike obrađujemo sadržaje predviđene godišnjim kurikulumom, programiramo u Scratch-u (učiteljica svakom učeniku otvara osobni račun kako bi projekte mogli spremati i pristupati im i od kuće) i na MicroBit-ovima (malim programibilnim robotićima) pričamo o sigurnosti na internetu, zaštiti osobnih podataka, važnosti ograničenog korištenja tehnologije i tjelovježbi i o raznim drugim zanimljivim temama. Osim radnog udžbenika, na nastavi koristimo i radne bilježnice te dodatne digitalne materijale koje nalazimo u udžbeniku.

Kurikulum nastavnog predmeta Informatika možete pronaći ::ovdje::

Dobrodošli! Ovdje možete pronaći kratice na listalice udžbenika i ostale zanimljive materijale.

Osim sadržaja predviđenih godišnjim kurikulumom, dodatno smo učili putem određenih web portala:

• Scratch – web sučelje namijenjeno za blokovsko programiranje
  • MicroBit – programiranje malenih robota
  • Trinket.io – programiranje u programskom jeziku Python (online sučelje)
  • Ozaria – edukativna igra kroz koju se upoznaju koncepti programiranja
  • Euditorij – digitalni obrazovni sadržaji e-Škole (primjer za 5. razred)
  • Dan sigurnijeg interneta – portal posvećen sigurnosti djece na internetu
  • CSI – centar za sigurniji internet
  • Pixton – alat za izradu stripova
  • Powtoon – alat za izradu video prezentacija
  • Microsoft online paket
    • Word
    • Excel
    • PowerPoint
    • Outlook
    • OneDrive
    • OneNote
    • Teams
    • Sway

U OŠ Pećine u Rijeci su 2022./’23. godine učenici 7. i 8. razreda izrađivali svoje web stranice u alatu Weebly. Alat je intuitivan za korištenje, a web stranice su vizualno pregledne i atraktivne. Osim što su izradili stranice, sedmaši su izradili i video upute za korištenje samog alata. Više o samoj izradi web stranica i video uputa možete pročitati ::u ovom blog zapisu::, a video upute možete pronaći na ::YouTube popisu za reprodukciju::

Danas je važno znati brzo i precizno tipkati na tipkovnici. Možete vježbati tipkanje koristeći jednu od web stranica koje ću vam navesti u nastavku. Najbolje bi bilo da naučite tipkati s deset prstiju. Na taj ćete način biti najbrži, najmanje ćete griješiti i nećete imati potrebu gledati u tipkovnicu dok tipkate jer ćete znati na pamet gdje stoji koja tipka. Taj je način najteže naučiti, ali je najkvalitetnije tipkanje. Sretno 🙂

Stranice na hrvatskom jeziku:

Stranice na engleskom jeziku (učenje tipkanja igranjem igrica)

Učenici tokom godine izrađuju mnogo lijepih digitalnih uradaka. Neke od njih moći ćete pronaći u nastavku.

Croatian Makers liga

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Robotika sudjeluju na robotičkom natjecanju. Natjecanje se provodi na način da za svako od četiri kola učenici dobiju drugačiju stazu i drugačiji zadatak. Zadatak je zadan riječima te učenici trebaju shvatiti što se od robota traži te ga isprogramirati na način da izvršava zadano.

3D print

Učenici škole se od najranijeg uzrasta susreću s načinom funkcioniranja 3D printa, a u starijem uzrastu stvaraju i printaju sami svoje modele.

STEMI Hexapod

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Robotika sastavljali su zanimljive stemi Hexapod robote. Time su se upoznali ne samo s dijelom programiranja već i sa samom mehanikom robotike.

Digitalni inovacijski inkubator

Učenici naše škole osvojili su 1. mjesto Digitalnom inovacijskom inkubatoru na državnoj razini sa svojim projektom „3D priča“. Projekt je proizvod kompleksnog tima, a na informatici su učenici na temelju crteža modelirali i printali 3D modele koje smo koristili za kazalište sjena.

3D printani modeli stanica

Učenici koji pohađaju dodatnu nastavu biologije i izvannastavnu aktivnost Robotika spojili su se u fantastičnu radnu skupinu koja je osmislila, dizajnirala i isprintala modele životinjske i biljne stanice. Modeli su rađeni u obliku slagalice kako bi postigli višebojnost modela printanih s 3D printerom s jednom glavom.

Botley robot za najmlađe

Učenici se susreću s osnovama programiranja (idi naprijed, skreni desno ili lijevo) od najranije dobi, pomoću simpatičnog robota kojim mogu upravljati jednostavnim daljinskim upravljačem.

3D printanje molekula

Učenici 7. razreda šk. god. 2023./’24. obilježili su Dan darovitih na način da su modelirali i printali pomoću 3D printera razne molekule. Učenici su povezali znanje iz Kemije i Informatike kako bi stvorili koristan radni materijal.

EU code week

Obilježili smo europski dan kodiranja programiranjem Micro:Bit mikrokontrolera.

Croatian Makers liga

Učenici starije dobne skupine na trećem kolu CM lige. Programiraju Micro:bit mikrokontroler koji upravlja Macqueen kućištem koje omogućava robotu da se kreće i reagira na svoju okolinu koristeći senzore.

Croatian Makers liga

Učenici mlađe dobne skupine na trećem kolu CM lige. Jako smo sretni i zadovljni da su nam se priklučile i djevojčice.