« Svibanj 2024 »

DUPINI ZOOM I STRIPI POSTALI SU ŠTIĆENICI OŠ PEĆINE
Autor: Maja Vrancich, 24. 1. 2024.

U okviru školskog projekta “More” naši su učenici u prosincu prikupljali financijska sredstva kojima smo usvojili dva dupina. Na taj način pomažemo rad Instituta Plavi svijet koji se bavi istraživanjem i zaštitom mora. Dupini su zaštićena vrsta u Jadranu. Usvajanjem dupina naši su učenici dali svoj doprinos u zaštiti ove vrste. U nastavku donosimo nekoliko informacija o našim dupinima.

Stripi

Stripi je mužjak koji boravi u akvatoriju južno od otoka Visa. Prvi put je viđen 2009. godine. Od tada ga naši istraživači često fotografiraju s glavom izvučenom iz vode, naizgled nasmiješenog. Ime je dobio prema talijanskom crtiću Stripy, smiješno stvorenje koje najviše vremena provodi smijući se i nasmijavajući druge. U crtiću, Stripy je smiješan lik, s dugim ušima, nosom i repom, koji se šali drugima. U stvarnom životu, izvodio je i šale, npr. jureći oko pridošlog mužjaka V_1950, pokušavajući mu ugristi rep.

Zoom

Zoom je prilično istraživački nastrojena ženka i vrlo energičan dupin. Prvi put viđena 2008. Jedna je od troje braće i sestara, vrlo često viđena u lošinjskom akvatoriju. Gotovo svaki susret sa Zoom bio je spektakl jer je izvodila skokove uvis. Unatoč tome, Zoom je vrlo brižna mama. Svoje prvo mladunče imala je 2016. Voli se družiti sa svojim najboljim prijateljicama Kiselo i Lucom, koje su ujedno i majke.

Odabir agencija po javnom pozivu 7/2024