« Svibanj 2024 »

„Mogu ako hoću 1“ (MAH-1) – preventivni program „Zajedno više možemo“
Autor: Maja Vrancich, 9. 2. 2024.

Učenicima 4. razreda policijska službenica iz I. policijske postaje Rijeka održala je interaktivno predavanje „Mogu ako hoću 1“ (MAH-1) u sklopu preventivnog programa „Zajedno više možemo“ s ciljem približavanja policije učenicima, prihvaćanje policajca kao prijatelja pomagača te prevencija ovisnosti, nasilja i vandalizma.

Pogledajte ::fotogaleriju:: i više pročitajte u nastavku...

U prvom dijelu predavanja policijska službenica upoznala je učenike s policijskim poslovima i različitim rodovima policije. U dijelu izlaganja o raznim vrstama ovisnosti (cigarete, alkohol, droge), učenici su vrlo aktivno sudjelovali pokazavši pri tom da su vrlo dobro informirani o zabrani prodavanja alkohola i cigareta maloljetnicima. Također im je objašnjeno što učiniti u slučaju pronalaska predmeta za konzumaciju droga (igle, šprice i sl.). Posebno je naglašeno da te predmete ni u kojem slučaju ne diraju već odmah izvijeste odraslu osobu ili policiju.

Veliko zanimanje izazvala je tema o policijskom postupanju i zakonskoj regulativi vezanoj za vandalizam i noćne izlaske, odnosno do kada djeca njihove dobi smiju navečer biti vani bez prisustva roditelja ili druge punoljetne osobe.

U drugom dijelu predavanja učenici su kroz prezentaciju fotografija imali priliku virtualnog obilaska policijske postaje, s naglaskom na prostoriju operativnog dežurstva, prostorije za prepoznavanje i zadržavanje, urede kriminalističke policije i na kraju policijsko vozilo „marica“.

Komunikacija između učenika i policijske službenice bila je vrlo dinamična i pokazala da ove teme učenicima nisu nepoznate te da znaju koje posljedice mogu nastati ukoliko izaberu nepoželjna ponašanja.

Na kraju predavanja svaki učenik je dobio brošuru MAH 1, podsjetnik kako je pravi put izabrati ispravna ponašanja koja ne vode ka nekoj od ovisnosti ili drugim štetnim, pa i kažnjivim posljedicama.