Odjel i knjižnica

« Prosinac 2020 »

UPISI U SREDNJU ŠKOLU 2020./'21.

Dragi osmaši, kao što ste  vidjeli objavljena je Odluka o upisu u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2020./21. (Narodne novine broj 62/2020., od 27.5.2020).

Molimo vas da ju pročitate i pogledate strukturu upisa školama naše županije. U strukturi upisa je navedeno koja škola upisuje koliki broj učenika u pojedini obrazovni program. Osim Odluke o upisu, još je jedan važan dokument Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole (NN 49/2015.), i Izmjene i dopune pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole (NN 47/2017.). Puno je to dokumenata i propisa, no bez straha. Sve ove dokumente, ali i pojašnjenja možete naći na str. https://www.upisi.hr/upisi/

Naime, 1.6. 2020. počele su prijave u sustav. To znači da se na stranici upisi.hr prijavljujete sa svojim podatcima iz domene skole.hr. Konstruirajte svoj PIN. Nakon što se prijavite u sustav pogledajte jesu li svi podatci koje vidite točni i u slučaju da nisu javite se razrednici u čavrljanje (chat). Nemojte se brinuti da ćete zakasniti ili nećete napraviti dobro - tu smo da vam pomognemo.

Početak prijava obrazovnih programa (izbor škole i programa) tek je 8.7.2020. Osim toga zadnji tjedan nastave naći ćemo se u školi i onda ćemo sve zajedno proći i pojasniti ako vam nije jasno. Razrednica će vam poslati i dodatne upute.

Važno je da pratite i mrežne stranice srednjih škola koje želite upisati. Naime, natječaj za upis u srednje škole objavljuje se najkasnije do 30.6.2020. na mrežnim stranicama škole i osnivača (PGŽ). U natječajima se navode svi bitni elementi upisa u srednju školu, kao i rokovi, predmeti posebno važni za upis u raj program, popis potrebnih dokumenata za upis, datumi dodatnih provjera (posebno za likovne i glazbene škole), i ostale važne informacije. Kod dodatnih bodova potrebni su određeni dokumenti koje je potrebno priložiti i u osnovnu i u srednju školu.

Važni datumi:

8.7.2020.-početak prijava obrazovnih programa

12.7.2020.- završetak prijave obrazovnih programa koji zahtijevaju određenu dodatnu provjeru (glazbenu, likovnu, plesnu)

13.7.-16.7.- provođenje dodatnih ispita i provjera te unos rezultata

13.7. 2020.- rok za dostavu dokumenata kojima se ostvaruju dodatna prava za upis

22.7.2020- završetak prijava obrazovnih programa, ispis prijavnica (prijavnice ispisuje osnovna škola, potpisuju učenik i roditelj). Ove godine se dostava prijavnica odvija elektroničkim putem što znači da će škola vama na vaše ili adrese vaših roditelja dostaviti prijavnice koje ćete zatim vi i vaši roditelji potpisati i vratiti natrag u školu. Ukoliko imate mogućnost dostavit ćete ju mailom, a ako ne donijet ćete u školu. Važno! Bez potpisane prijavnice iz osnovne škole ne može se završiti postupak upsa za učenike koji ju nisu dostavili, zato molimo da budete ozbiljni kod poštivanja rokova vezano uz prijavnicu.

Cijelo vrijeme postupka upisa svijetlit će vam crveno – znači da ne ispunjavate uvjete za određeni program (iako imate bodove). To je samo zato što još nije dostavljena prijavnica.

24.7.2020.- Krajnji je rok za dostavu prijavnica u osnovnu školu - onog trenutka kada ju mi u školi dobijemo od vas i označimo da smo ju primili, ukoliko ispunjavate ostale uvjete, nestat će crveno. Nakon označavanja da je prijavnica dostavljena u osnovnu školu, sve ostalo vezano uz upis, prebacuje se i odrađuje u srednjoj školi.

25.7.2020.- objavljuju se konačni rezultata tj. ljestvice poretka

27.7.-31.7.2020.- dostava dokumenata koji su uvjet za upis u određeno program (primjerice medicinske potvrde), dostava potpisane upisnice (ispisujete je na svojem profilu) u upisanu školu (škole same određuju datume za zaprimanje upisnica i dodatne dokumentacije i objavljuju ih na svojim web stranicama.

1.8.2020.- objava okvirnog broja slobodnih mjesta za jesenski rok

12.8.2020.- službena objava slobodnih mjesta za jesenski upisni rok