« Studeni 2017 »

Radionica o zdravoj prehrani u Knjižnici za djecu s oštećenjem vida
Autor: Maja Vižentin, 24. 4. 2015.

Mali prvašići naše škole opet su posjetili Knjižnicu za djecu s oštećenjem vida. Razlog njihova posjeta ovoga puta bila je radionica o zdravoj prehrani. Obzirom da je zdrava prehrana gradivo koje će sada obrađivati, radionica je bila uvod u temu. Radionicu smo započeli razgovorom o tome što je zdrava hrana te nastavili s piramidom zdrave hrane. Zajednički smo utvrdili koje su to kategorije hrane u piramidi zdrave prehrane. Tako su učenici navodili što su žitarice, mliječni proizvodi, povrće, voće, meso i zdrave masti. Bilo je tu zabavnih komentara tko što voli jesti, što ne vole jesti pa čak i onoga na što su alergični.

Za ovu radionicu odabrali smo kategoriju voća. Učenici su dobili svaku voćku u ruku pa su je mogli analizirati po mirisu, obliku, teksturi. Zaključili smo kako se voćka može prepoznati i drugim osjetilima, osim osjetilom vida. Nakon ove igre, učenici su malo testirali svoja osjetila okusa. Svaki je učenik s povezom na očima trebao uzeti komadić voćke i prema okusu otkriti o kojem je voću riječ. Treba reći kako su mali prvašići bili jako uspješni u ovoj aktivnosti. Ponuđeno voć bile su jagode, jabuke, banane i ananas.

Poslije ovih aktivnosti na red je stigao kviz znanja. Učenici su se podjelili u dva tima, žzuti i plavi. Svaki tim je dobio pet pitanja o zdravoj prehrani, a pobjednici kviza bili su učenici plavog tima.

Radionicu smo završili dvjema zabavnim igrama plesa s voćkama u kojima su učenici pokazali spretnost koristeći se osjetilima sluha i dodira.

Prema reakcijama učenika može se zaključiti kako je radionica bila zabavna, a što je još važnije  radionica je postigla svoj cilj da senzibilizira i educira djecu na nenametljiv način.

Tanja Šupe, voditeljica radionice