« Siječanj 2018 »

Događanja u školskoj knjižnici
LEKTIRNA RADIONICA – PRVI RAZRED
Autor: Maja Vižentin, 6. 3. 2015.

Učenici prvoga razreda, sa svojom učiteljicom Divnom Bjelanović, posjetili su školsku knjižnicu kako bi nakon pročitane lektire iznijeli svoja razmišljanja o djelima te razgovarali o njima bitnim događajima i likovima iz djela.

Djela „Mrav dobra srca“, autora Brane Crnčevića i „Dječak i lopta“,  autora Borisa Kolara učenici su poslušali u interpretaciji školske knjižničarke te su nakon čitanja usporedili ta dva književna djela i samostalno, vođeni usmjerenim pitanjima, donijeli zaključke o vrsti književnoga djela. Primijetili su kako je djelo „Mrav dobra srca“ pisano u stihovima te sadrži rimu, dok je djelo „Dječak i lopta“  tekst  pisan u prozi.  Nakon uvoda u obradu djela učenici su odgovarali na interpretativna pitanja vezana za fabulu priče i likove u priči te su pokazali zavidno poznavanje književnih pojmova kao što su bajka, rima, nestvarni i stvarni elementi u priči ili pjesmi.

Prvašići su tijekom obrade književnih djela primjećivali poveznice događaja i likova u djelima sa stvarnim životom i tako spontano iznosili svoja razmišljanja o životu, razgovarajući o  obitelji, prijateljima i školi. Ugodno druženje uz interpretaciju književnih djela nastavili smo likovnim izražavanjem na temu književnih djela, učenici su odabrali ilustraciju iz slikovnice koju su kreativno, stvaralački prikazali crtežom.

Školska knjižničarka: Ksenija Sobotinčić Štropin