Odjel i knjižnica

« Studeni 2021 »

eLektire

Na inicijativu i uz potporu Ministarstva obrazovanja, znanosti i športa, a u realizaciji "Bulaja naklade" i Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet, na ovim stranicama objavljuju se cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire i šire.

Knjige su besplatno dostupne učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima.

U prvoj fazi projekta objavljeno je oko 200 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja kao što su zvučni zapisi i video materijali. Cilj projekta je da na Webu budu dostupne SVE osnovnoškolske i srednjoškolske lektire - ukupno preko tisuću naslova!

Dakle, u dogledno vrijeme na Webu će biti dostupne osnovnoškolske i srednjoškolske lektirne knjige, kako one obavezne, tako i neobavezne, te ostala djela hrvatskih i stranih pisaca: sve pripremljeno prema uobičajenim standardima za objavljivanje lektirnih izdanja, te popraćeno odgovarajućim "kritičkim aparatom" - dodatnim sadržajima poput bilješki o piscu i djelu, napomenama i objašnjenjima, rječnicima manje poznatih riječi, raznim zanimljivostima, ali i novim slikovnim materijalima, zvučnim zapisima, te videom i drugim multimedijskim sadržajima.

Glavni urednik projekta je Zvonimir Bulaja, dok CARNet osigurava tehničku podršku i prostor.

Za uporabu eLektira potrebno je imati aktivan elektronički identitet (korisničku oznaku) u AI@EduHR sustavu. Učenici i učitelji je mogu dobiti od administratora imenika u svojoj školi. Ako nemate svoju korisničku oznaku i zaporku u AAI@EduHR sustavu, obratite se administratoru elektroničkog (LDAP) imenika vaše škole ili matične ustanove.

Tekstovi djela objavljuju se u nekoliko formata: kao interaktivni sadržaj prikladan za pregledavanje na internetu, ali i u PDF formatu koji je spreman za ispis na standardnim A4 pisačima, te u posebno zabavnom "FLIP" formatu.

Početni izvor sadržaja ovih stranica je projekt "Klasici hrvatske književnosti na CD-ROM-u", kojega je još davne godine 1999. pokrenula i realizirala "Bulaja naklada". Bio je to njihov prvi uspješni multimedijski projekt, za kojim su uslijedili brojni drugi: proslavljeni i širom svijeta nagrađivani međunarodni projekt "Priče iz davnine", zatim serijal glazbenih igara "Interaktivni klasici", te najnoviji eksperimentalni interaktivni film "Mehaničke figure" inspiriran Nikolom Teslom.

Projekt "Klasici hrvatske književnosti" objavljen je na tri CD-ROM-a (proza, poezija, drama), te je sadržao elektroničke verzije tekstova preko 200 kompletnih knjiga hrvatskih klasika, od srednjeg vijeka i Marulića do klasika dvadesetog stoljeća, odnosno preko 30.000 stranica kompletnih djela iz hrvatske književnosti, što je u to vrijeme bila prava tehnološka revolucija na hrvatskoj nakladničkoj sceni. Do danas su CD-ROM-ovi iz te edicije ostali najprodavanija izdanja tog tipa u Hrvatskoj.

CD-ROM "Pjesništvo" sadržao je također i sedamdesetak antologijskih pjesama u zvučnom zapisu, dok je CD-ROM "Drama i kazalište" bio obogaćen video zapisima, brojnim fotografijama i ilustracijama i pregledom povijesti kazališta u Hrvatskoj i svijetu (svi ti sadržaji bit će uključeni na portal eLektire).

Stranice eLektire stalno će se nadopunjavati novim sadržajima, kako knjigama hrvatskih i stranih autora, tako i multimedijskim sadržajima kao što su slike, zvučni zapisi i video.