Uskrsni šahovski turnir održan 18. ožujka 2016. godine
Autor: Divna Bjelanović, 18. 3. 2016.

Posljednji radni dan uoči proljetnih praznika mladi šahisti Osnovne škole Pećine proveli su vrlo radno. Odigran je uskrsni šahovski turnir na kojem je nastupilo 25 mladih šahista, polaznika šahovske škole u OŠ Pećine.

Odigrana su 4 kola, švicarskim sistemom, što znači da je svaki igrač trebao odigrati 4 partije, a računalo određuje tko će s kim igrati i traži „idealne“ parove, igrače koji imaju približno isti broj bodova. Ipak, samo 4 kola na tako veliki broj igrača ne mora u konačnici dati i potpuno realan poredak, uz šahovsko znanje pojedinih igrača nekima je pomogao i faktor sreće.

Tako se dogodilo da su prvo mjesto podijelila dva igrača. Šestaš Fran Reš i Bartol Reljac, učenik 3. razreda, obojica sa stopostotnim učinkom, s 4 pobjede, ali nisu se sreli međusobno da bi vidjeli tko je zaista bolji. Faktor sreće bio je na strani Reša. Za takav su slučaj predviđeni dodatni kriteriji, program izračuna koji je igrač imao „jače“ protivnike, dakle čiji su protivnici skupili više bod ova i tako je određen pobjednik.

Svi natjecatelji postigli su vrlo dobre rezultate, a neki od njih su prvi put u životu nastupili na jednom takvom natjecanju i stekli nova iskustva. Čestitamo svima i radujemo se novom natjecanju! yes