NATJEČAJI
« Listopad 2018 »

Naša 3D printana taktilna slikovnica - prva u Hrvatskoj
Autor: Maja Vižentin, 15. 12. 2017.

U petak, 8. prosinca 2017. u riječkoj Gradskoj vijećnici održana je promocija prve taktilne slikovnice nastale u tehnici 3D tiska prema predlošku Ivane Brlić-Mažuranić „Palica sv. Nikole“.

Riječ je o jedinstvenom i prvom izdanju taktilne slikovnice nastale u tehnologiji 3D tiska potpomognuo inovativnim rješenjima za djecu oštećena vida. U izradi prve, ogledne slikovnice sudjelovale su naše učenice Nora Magaš, Ines Štefanec, Katarina Čirjak i Laura Tomičić. S njima su radile učiteljice Jola Španjol i Jadranka Herceg te stručne suradnice Javorka Milković i Lidija Iličić.
Voditelj tima koji je radio na tiskanju slikovnice bio  je doc. dr. sc. Sven Maričić. Pomagali su student Josip Šore i tvrtka 3DREAMS. Kako bi slikovnica imala mjesto pohrane, djelatnici Centra za odgoj i obrazovanje Milan Dundović i Hari Vidović napravili su kutiju za slikovnicu, a na Radio Rijeci Hana Peharda Hržić snimila je tonski zapis priče.
Slikovnice ne bi bilo da gospođe iz riječkoga Lions Kluba Korzo nisu organizirale humanitarni koncert ,,Da i oni čitati mogu" na kojemu su prikupljena sredstva za tiskanje slikovnice.
Svi suradnici na slikovnici radili su volonterski, a na mrežnoj stranici www.uspjeh.eu koju je osmislila Nela Dunato mogu se besplatno skinuti predlošci likova iz priče tako da svi koji imaju mogućnost printanja u 3D tehnici mogu napraviti svoju taktilnu slikovnicu.
Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u ovom vrijednom projektu! Hvala i učiteljicama Christiani Jelača i Tei Jurčić te učenicima škole  koje su svojim nastupom uveličali promociju slikovnice!