Nacionalna kampanja sadnje stabala - jesen 2021.
Autor: Ksenija Sobotinčić Štropin, 26. 11. 2021.

Učenici naše Škole, polaznici skupine Mali ekolozi sudjelovali su u Nacionalnoj kampanji sadnje stabala. Posadili smo dva stabla trešnje i ukrasno cvijeće koje nam je doniralo KD Čistoća.

Prije svega bilo je potrebno pripremiti sadnice, zemlju te iskopati rupe za stabla. Učenici su pogledali nekoliko prezentacija Udruge o sadnji stabala te su svoje znanje uz pomoć učiteljice Silvije primijenili na terenu.

Pročitajte zapažanja učenika o provedenoj sadnji i pogledajte našu :: fotogaleriju::

Danas smo sadili stabla trešnje i cvijeće maćuhice. Proces mi se jako svidio. Prelijepo je izgledalo. Maćuhice su bile žute boje. Poslije sadnje smo se za nagradu igrali. Nisam mogao ni zamisliti koliko će biti zabavno.

Niko Čupić

Danas smo sudjelovali u natjecanju „Zasadi stablo ne budi panj“. Ja, Kristina i Luana sadile smo maćuhice, a ostali drveće. Bile su to trešnje. U tom natjecanju sudjelujemo treći put. Bilo je super.

Ivano Rubeša

Danas smo sadili sadnice trešnje i maćuhice. Maćuhica je bilo dvadeset, a trešnje su bile dvije. Vješto smo sadili i na kraju uspjeli. Maćuhice su bile prekrasne žute boje. Kopali smo i zakopavali u vrtu. Ova aktivnost se zove „Zasadi stablo ne budi panj“. Ukrašavali smo kamenjem. Super smo se zabavili.

Kristina Car

Bilo mi je super. Nisam znao da je stablo tako veliko. Nikada prije nisam sadio stablo. Cvijeće je bilo jako lijepo. Nikada prije nisam vidio maćuhice.

Toma Reljac

U klubu Zasadi stablo ne budi panj bilo je jako zabavno. Kada smo sadili učiteljica Silvija nam je govorila što da radimo. Sadili smo maćuhice i zasadili dva stabla. Poslije smo se igrali, a učiteljica je mela stepenice. Nakon što smo sve posadili, svi zajedno smo se igrali skrivača.

Igor Minovski

Akcija se zvala „Zasadi stablo ne budi panj“. Sadili smo maćuhice i stabla trešanja. Bilo mi je super, nikada mi nije bilo bolje. Pomagao sam učiteljici Silviji. Na kraju smo igrali skrivača.

Moreno Bobev Suša

Danas smo sadili stabla i maćuhice. Natjecali smo se. Natjecanje se zove „Zasadi stablo ne budi panj“. Ja sam sudjelovala. Bilo je jako zabavno. Posadili smo dva stabla trešanja i dvadeset maćuhica. Luana, Ivano i Kristina su sadili maćuhice. Ja i ostali smo sadili stabla trešanja. Učiteljica Silvija nam je govorila kako da sadimo te biljke. Na kraju smo se igrali, dok je učiteljica Silvija pomela lišće koje je palo na pod.

Nikolina Car

Danas smo posadili dva stabla i dvadeset maćuhica. Ja sam posadila jedno stablo. Bilo mi je jako lijepo i zabavila sam se. Posadili smo dvije trešnje. Danas sam prvi put sadila stablo. Moji prijatelji i ja bili smo jako veseli i sretni.

Lora Baranj

Danas je bilo baš cool, zasadili smo dva stabla i 20 maćuhica za Dan Zasadi stablo , ne budi panj! Stavili smo rukavice i onda je počelo sađenje. Prvo smo stavljali zemlju kod stabla. Maćuhice su bile predivne i žute. Tapkali smo s nogama oko stabla, da se dobro posadi. Na kraju smo zalili stabla i cvijeće.

Ramona Čorić

Bilo mi je super. Sadio sam dva stabla. Sadio sam s mojom omiljenom učiteljicom. Sudjelovao sam u natječaju „Zasadi stablo ne budi panj“. Prvi put sam vidio maćuhice.

Nikola Knežević

Nekoliko riječi o Udruzi „Zasadi stablo ne budi panj“

Već treću godinu za redom provodi se Nacionalna kampanja sadnje stabala diljem Lijepe Naše.

Udruga „Zasadi stablo ne budi panj“ počela je funkcionirati kao inicijativa građana, u jesen 2019. godine, s namjerom poticanja građana na sadnju stabala, kao prvog koraka prema rješenju ublažavanja klimatskih promjena. Kao Udruga premašili su sva očekivanja i u svega 3 dana, zasadili preko 60.000 stabala diljem Hrvatske. Potaknuti uspjehom, prerasli su u udrugu i nastavili planski i strukturirano organizirati kampanje kolektivne sadnje stabala, u suradnji s institucijama i građanima, za bolje sutra! Odoljeli su i izazovima Covid-a te su u manje od dvije godine, okupili preko 55.000 sudionika i zasadili više od 150.000 stabala. Kao rezultat uspješnosti, u prosincu 2020. godine, dodijeljena im je nagrada National Geographica "Žuti okvir" u kategoriji “Život na kopnu“. Nagrada ih naravno čini ponosnima, ali ujedno i obvezuje da unatoč poteškoćama nastave sa svojim djelovanjem u cilju poboljšavanja uvjeta života, biološke raznolikosti i prilagođavanja klimatskim promjenama. Ovom, trećom po redu kampanjom, želi se nastaviti uspješan niz.

Svima je dobro poznata izreka "Zajedno možemo više", kako u cilju smanjenja štetnih utjecaja na okoliš, tako i u ciljevima jačanja kapaciteta i revitalizacije društvenog kapitala, baš poput nužne revitalizacije šuma i zelenih urbanih površina, ali i povećanja svijesti okolišnih izazova.

S. Mavrinac